Black Powder: Polish Uhlan Regiment – Russian Empire (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Wtorek, Czer 8 2021 

🇵🇱 Po pomalowaniu batalionu rosyjskiej piechoty rok temu zacząłem się zastanawiać, czy w armii rosyjskiej służyły jakieś polskie jednostki. Wtedy właśnie odkryłem polskich ułanów. Decyzja zapadła szybko – od razu wiedziałem, że chcę ich włączyć do mojej armii carskiej.

Wielkie dzięki dla mojego znajomego z Maniexite, który najpierw podesłał mi odpowiedni link, a później także świetne ilustracje przedstawiające mundury różnych pułków ułanów w armii Imperium Rosyjskiego. Jeśli w przyszłości zdecyduję się dodać kolejny oddział ułanów, to najpewniej będą to Ułani Wołyńscy. Na końcu dodałem również ilustrację polskich ułanów, których wybrałem.

Ponieważ na naszej grupie na Facebooku dyskutowaliśmy o proporcach lekkiej kawalerii, postanowiłem dać sztandarowemu proporzec, który tam znalazłem. Tym samym pierwszy oddział mojej brygady lekkiej kawalerii jest już ukończony – i z pewnością w przyszłości pojawią się kolejne.

🇬🇧 After painting a battalion of Russian infantry a year ago, I became curious about whether there had been any Polish units serving in the Russian army. That was when I discovered the Polish uhlans. The decision came quickly – I immediately knew I wanted to include them in my Tsarist force.

Many thanks to my friend from Maniexite for first sending me the relevant link, and later also some excellent pictures showing the uniforms of different uhlan regiments in the Russian Imperial Army. If I decide to add another uhlan unit in the future, it will most likely be the Volhynian Uhlans. At the end, I also included a picture of the Polish uhlans I chose.

As we have been discussing light cavalry banners on our Facebook group, I decided to give the standard bearer a banner I found there. With that, the first unit of my light cavalry brigade is complete – and there will definitely be more in the future.

Black Powder: Unexpected alliance (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Sobota, Maj 29 2021 

🇵🇱 W sobotę, 29 maja 2021 roku, Marian, Jędrzej i ja graliśmy po jednej stronie, dowodząc siłami francuskimi, polskimi i rosyjskimi, podczas gdy Tomek i Damian objęli dowództwo nad armią brytyjsko-hanowerską. Każda ze stron wystawiła sześć brygad. W tej alternatywnej wersji historii zakładam, że car uznał panowanie Napoleona i wspólnie podzielili między siebie Europę – jednak Zjednoczone Królestwo nadal stawiało im opór.

🇬🇧 On Saturday, 29 May 2021, Marian, Jędrzej, and I played on one side, commanding French, Polish, and Russian forces, while Tomek and Damian took command of the British and Hanoverian army. Each side fielded six brigades. In this alternate version of history, I assume that the Tsar had accepted Napoleon’s rule and that together they had divided Europe between them – yet the United Kingdom still stood against them.

🇵🇱 Podsumowanie:
Bardzo przyjemna gra z dużą liczbą figurek na stole – nadal muszę uzupełnić swoją rosyjską brygadę o jeszcze jeden batalion.
Dobra lekcja na przyszłość: nie rzucać kością, zanim faktycznie wyda się rozkaz jednostce.
Mam nadzieję, że następnym razem będę miał do dyspozycji jeszcze więcej pomalowanych żołnierzy, być może także rosyjskich ułanów.

🇬🇧 Summary:
A very enjoyable game with lots of miniatures on the table – I still need to complete my Russian brigade by adding one more battalion.
A good lesson for the future: do not roll before actually giving the unit its order.
Hopefully next time I will have even more painted soldiers available, perhaps including some Russian uhlans.

Black Powder: 2nd batalion of Brest Litovsk, Lithuania, Livonia and Smolensk inspections (🇬🇧EN/🇵🇱PL) Niedziela, Maj 16 2021 

🇵🇱 Dziś ukończyłem drugi batalion piechoty brzeskiej, litewskiej, inflanckiej i smoleńskiej — a przynajmniej mam nadzieję, że taki pułk faktycznie istniał; solidne research’e wciąż przede mną. Na razie oddział maszeruje pod sztandarem Moskwy. Planuję stworzyć brygadę złożoną z trzech batalionów.

Modele w tej jednostce to mieszanka figurek od Warlord Games i Perry Miniatures — bardzo dobrze do siebie pasują. Do malowania użyłem standardowych farb Games Workshop, w tym shade’ów i contrastów (czernie, zielenie oraz odcienie skóry). Pełną listę farb dodam później do tego posta.

Na dziś nauczyłem się jeszcze jednej rzeczy o ładownicach — w tak dużej organizacji jak armia carska ktoś najwyraźniej musiał kiedyś wysłać nie te, co trzeba 😄.

🇬🇧 Today I finished the second battalion of the Brest-Litovsk, Lithuania, Livonia, and Smolensk infantry – or at least I hope such a regiment existed; proper research is still ahead of me. For now, the unit marches under the banner of Moscow. I plan to create a brigade composed of three battalions.

The models in this unit are a mix of Warlord Games and Perry Miniatures, and they fit together well. The paints used are a combination of standard Games Workshop paints, shades, and contrasts (black, green, and skin tones). I’ll add a full list later to this post.

As of today, I’ve learned one more thing about cartridge boxes – in such a large organization as the Tsarist army, I guess someone must have sent the wrong ones at some point 😄.

Black Powder: Wrażenia z pierwszej gry (🇬🇧EN/🇵🇱PL) Sobota, Mar 20 2021 

🇵🇱 Dziś rozegrałem swoją pierwszą partię w Black Powder oraz pierwszą grę w sklepie Bolter. Zagraliśmy scenariusz trzy na trzy, w którym głównym celem było zdobycie i utrzymanie klasztoru. Ponieważ nie mam jeszcze wielu pomalowanych rosyjskich modeli, skorzystałem z pożyczonych figurek, uzupełniając je moim jedynym w pełni pomalowanym batalionem wraz z dowództwem.

To była bardzo ciekawa rozgrywka. Grałem w drużynie z Damianem (Portugalczycy) i Rafałem (Brytyjczycy) przeciwko Adamowi (Legia Nadwiślańska), Marianowi i Mikołajowi (Francuzi).

🇬🇧 Today I played my first game of Black Powder and my first game at the Bolter shop. We played a three-on-three scenario where the main objective was to secure and hold a monastery. As I don’t have many painted Russian models, I used some borrowed ones along with my only fully painted battalion and its command group.

It was an interesting game. I teamed up with Damian (Portuguese) and Rafał (British) against Adam (Vistula Legion), Marian, and Mikołaj (French).

🇵🇱 Podsumowanie:
– Moja pierwsza gra w Bolterze i zarazem pierwsza rozgrywka w Black Powder. Lista świetnych miejsc do grania we Wrocławiu wciąż się wydłuża – zawsze z przyjemnością gram w Planszowka.pl (to tam wróciłem do hobby, zamawiając WFB/Bolt Action jeszcze przed startem AoS) oraz u Agi i Ady. Mam nadzieję wrócić do Boltera, przynajmniej po to, by pograć i nauczyć się więcej Black Powder.
– Miły powrót do epoki napoleońskiej. Myślę, że warto byłoby poczytać więcej o tym okresie i jego jednostkach.
– Gra napisana przez Ricka Priestleya i Jervisa Johnsona nie może być zła – jest naprawdę przyjemna i nieco inna od systemów, do których jestem przyzwyczajony.
– Wstyd się przyznać, że większość mojej armii nie jest pomalowana – poza dowódcą, jednym batalionem piechoty i dwoma działami. Najpierw muszę dokończyć trochę WFB, a potem wrócić do Black Powder.
– Mam nadzieję, że to nie była moja ostatnia gra. Graliśmy we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku – działa tu grupa na Facebooku „Wrocławscy Bonapartyści”.

🇬🇧 Summary:
– My first game at Bolter and my first game of Black Powder. The list of great places to play in Wrocław keeps growing – I always enjoy playing at Planszowka.pl (I got back into the hobby by ordering WFB/Bolt Action from them before AoS started) and at Aga and Ada. I hope to return to Bolter, at least to play and learn more Black Powder.
– A nice return to the Napoleonic era. I think it would be a good idea to read more about that period and its units.
– A game written by Rick Priestley and Jervis Johnson can’t be bad – it’s really enjoyable and a bit different from the systems I’m used to.
– Shame on me that most of my army isn’t painted, apart from the commander, one infantry battalion, and two cannons. I need to finish some WFB and then get back to Black Powder.
– Hopefully, this won’t be my last game. We played in Wrocław, Lower Silesia – there’s a Facebook group called “Wrocławscy Bonapartyści.”

Black Powder: 2nd Russian 6 pdr gun (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Poniedziałek, List 16 2020 

🇵🇱 W końcu przybyło kolejne działo dla Rosjan od Warlord Games. Mimo to w najbliższej przyszłości czeka mnie jeszcze malowanie 12 ułanów, 3 oficerów oraz dwóch kolejnych batalionów piechoty z Moskwy.

🇬🇧 At last, there is another gun for the Russians from Warlord Games. Even so, in the near future I still have 12 uhlans, 3 officers, and two more infantry battalions from Moscow waiting to be painted.

Black Powder: Russian 6 pdr gun (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Poniedziałek, Paźdź 19 2020 

🇵🇱 Wczoraj udało mi się ukończyć ten bardzo fajny model działa od Warlord Games. Rosyjska armata jest właśnie przygotowywana do oddania strzału.

🇬🇧 Yesterday I managed to finish this very nice artillery model from Warlord Games. The Russian gun is just being prepared to fire.

Black Powder: HQ for Russians (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Środa, Paźdź 14 2020 

🇵🇱 Nareszcie ukończyłem figurki od Warlord Games – jenerała Mironowa Kuzniecowa wraz z adiutantem i doboszem.

🇬🇧 I have finally finished these Warlord Games miniatures – General Mironov Kuznecov together with his adjutant and drummer.

Black Powder – First Russian batallion (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Niedziela, Lu 2 2020 

🇵🇱 Nareszcie skończyłem póki co pierwszy i jedyny oddział rosyjskiej piechoty do gry Black Powder – wojny napoleońskie. Malować zacząłem parę miesięcy temu, głównie w grudniu 2019 i styczniu tegoż roku. Skorzystałem z uprzejmości Warlord Games i ich instrukcji. Chodzi pomalowałem głównie farbkami Games Workshop – w tym kontrastami, o ile pamięć mnie nie myli użyłem także zielonych washy Vallejo.

Oddział wygląda jak poniżej, sztandary jakie dostał są przypisane do Brześcia (dawniej Brześcia Litewskiego), Litwy, Inflant i Smoleńska, wydawane były w roku 1800. U mnie wygrało to, że jednak Smoleńsk – na wspomnienie o trzech ich regimentach walczących po stronie polsko-litewskiej pod Grunwaldem w roku 1410 – swoją drogą początkowo chciałem sztandary moskiewskie, ale nie miałem takowych.

Przód oddziału.

🇬🇧 Finally I finished my first and only unit of Russian infantry for game Black Powder – Napoleonic wars. I started painting them few months ago, mainly in December 2019 and January of this year. I used instruction provided by Warlord Games. Although I painted using mainly Games Workshop paints – including contrasts, if I remember, I still used some Vallejo green washes.

Unit is looking as below, standards it good were belonging to Brest Litovsk, Lithuania, Livonia and Smolensk, all released in year 1800. Smolensk won it for me, as I remember that three regiments fought on Polish-Lithuanian side on battle of Grunwald in year 1410 – by the way, at beginning I wanted Moscow banner, but I don’t had them.

Front of the unit.

🇵🇱 Podsumowanie:
– To może nie są moje wymarzone modele do malowania, ale trzeba przyznać, że są naprawdę bardzo ładne.
– Nie wszystko naraz – czasem lepiej dać sobie chwilę i spokojnie dokończyć jedną rzecz, zanim zabierze się za kolejną.
– Warto najpierw sprawdzić, czy sztandar dobrze zmieści się na drzewcu, zanim przyklei się je do rąk sztandarowego.
– Zamówiłem już działo i grupę dowodzenia. Potem chyba zrobię sobie przerwę od malowania Black Powder – chyba że w międzyczasie ukaże się jakaś kawaleria.

🇬🇧 Summary:
– These may not be my dream models to paint, but I have to admit that they are really beautiful miniatures.
– Not everything at once – sometimes it is better to slow down and finish one thing properly before moving on to the next.
– It is worth checking first whether the banner will fit properly on the pole before gluing it to the standard bearer’s hands.
– I have already ordered a cannon and a command group. After that, I will probably need a break from painting for Black Powder unless some cavalry is released in the meantime.

« Poprzednia strona