Szczęśliwego Nowego Roku 2024/Happy New Year 2024! Niedziela, Gru 31 2023 

Szczęśliwego Nowego Roku 2024, dużo zdrowia, zamożności i przede wszystkim pokoju życzę wszystkim!

Happy New Year 2024, many health, wealth and above all peace I wish to all of you!

Bolt Action: Świąteczny Turniej w Poznaniu Niedziela, Gru 24 2023 

W sobotę 16.12 wybraliśmy się z Wrocławia wraz z Łukaszem grającym Armią Krajową i Maximem grającym SS na turniej w Bolt Action do stolicy Wielkopolski. Pomijając nieludzką godzinę do wstania i ogarnięcia mojego stada kotów cała reszta była na swoim poziomie – takim, który sprawia, że mam zamiar tam wrócić.

Turniej organizowany przez Z Kostką i Miarką odbył się w poznańskim Wargamerze, a jego zasady można przeczytać TUTAJ.

Miałem przyjemność rozegrać trzy bardzo przyjemne gry:
1. Z Wojtkiem grającym Japonią – potyczka była krwawa, główny bój toczyliśmy o okopane wzgórze w centrum zniszczonego osiedla, gdzieś w Mandżurii. Dochodziło do ciężkich walk wręcz i drużyny znikały w tych starciach. Piechota Wojtka w tym scenariuszu zrobiła swoje.

2. I kolejna gra też z Wojtkiem, ale bratobójcza, bo starły się dwie Armie Czerwone – na początku miałem sporo szczęścia ubijając Stuarta i BA-10, ale gra nadal trwała i bardzo dobrze, bo nie należy się poddawać mając do użycia teren i resztę drużyn, dodatkowo piny na T-34 lub amunicja wytwarzana na dalekim wschodzie okazała się czasem nie działać. Kozacy Wojtka odwrócili losy bitwy.

3. I ostatnia gra stoczona z Cezarym i jego UK – ciekawa rozgrywka, podobna jak do dwóch poprzednich. Mieliśmy dużo terenów i obaj posiadaliśmy sporo sprzętu pancernego. Tak więc bieganie od terenu do terenu, co by zyskać osłonę i walki pancerne na krótkim dystansie. Bren Carriery Cezarego robiły świetną robotę i mimo tego, że miał bardzo mało piechoty te oddziały bardzo walecznie działały.

Trochę zdjęć z naszego desantu z pociągu i drogi do Wargamera Poznań.

Podsumowanie:
– dziękuję serdecznie za bardzo fajny turniej i trzy świetne gry!
– w każdej grze czułem klimat świąt i biegałem w śniegu, aczkolwiek na którymś z tych stołów brakło choinki 😉 .
– dzięki za zorganizowanie wyjścia na piwo, w przyszłości to mimo wszystko fajnie byłoby zostać u was na noc z hotelem i na tym piwie posiedzieć dłużej, zwłaszcza, że to były ciekawe rozmowy.
– z racji dnia publikacji – życzę wam wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!/Merry Christmas! Sobota, Gru 23 2023 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowych, pogodnych, rodzinnych i najlepiej bez tematów związanych z polityką w ogóle! Życzę świata, gdzie ludzie będą żyli między sobą w pokoju, bez wojen na których zarabia wielki biznes a krzywdy doznają zwykli śmiertelnicy – niezależnie od koloru skóry czy wyznawanej wiary. Właściwie powtórzę swoje życzenia z przed roku – życzę pokoju w Europie – końca wojny między Rosją a Ukrainą – bardzo medialnego w Europie, ale no właśnie – a gdzie Armenia, Jemen, Palestyna i wiele innych miejsc rozrywanych konfliktami? Życzę restartu między zwaśnionymi narodami podobnego do listu biskupów polskich do niemieckich, życie jest za krótkie by ślepo nienawidzić, jako że „wojna, wojna nigdy się nie zmienia” (Fallout).

Ci co mnie znają wiedzą doskonale, że mam też przyjaciół w Rosji czy też z Rosji, moja świetna przyjaciółka którą poznałem przez Last FM, za czasów jego świetności jest mieszkanką Moskwy, z przyczyn osobistych bardzo chciałbym, by Polska z Rosją zakopała topór wojenny.

I wish you all Merry Christmas as God was born, healthy, happy, family and after all without talking about politics at all. I wish you all world, where people could live in peace, without wars on which only great buisness earn, but mere mortals suffers – it doesn’t matter what skin colour they have or which religion they believe. Generally I will say what I wished year ago – I wish peace in Europe – end of war beetwen Russia and Ukraine – popular in European medias, but – where is Armenia, Jemen, Palestine and many other places torn apart by wars? I wish a restart beetwen the warring nations similar to this from a letter from Polish catholich bishops to German bishops, life is generally too short to blindly hate, as „war, war never change” (Fallout).

Those, who know me better knows, that I have friends in Russia and Russians who are out of Russia, my best friend which I meet on Last FM, during it good times is citizen of Mosow, from my personal side I warmly wants, that I would like Poland and Russia to bury the battle axe.

O tej kolędzie jest trochę Tutaj. About this Christmas Carol is HERE.

Coś, co wydarzyło się w trakcie wielkiej wojny. Something which happend during Great War.

Chain of Command: Malaya – Landing on Kota Bahru Sobota, Gru 2 2023 

On last Friday we played first Malayan campaign game in Chain of Command – I was just a reporter there. About historical part of this story you can read HERE. We played in Bolter, Wrocław, PL.

We played in Chain of Command and used a lot of miniatures from Warlord Games – yes – those models are universal, you can play with them Bolt Action and also Chain of Command or few other systems as well.

Middle Earth SBG – Team Championship of Poland 2023 (EN🇬🇧/PL🇵🇱) Poniedziałek, List 27 2023 

🇵🇱 W ostatni weekend w Bydgoszczy odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Middle Earth SBG. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć osób z Wrocławia, z którego przyjechaliśmy oraz z wielu innych polskich miast takich jak miasto gospodarz, Kraków, Poznań, Trójmiasto i wiele innych, a także drużyny która przyleciała z Wielkiej Brytanii. Były to moje pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w Śródziemiu i było to przyjemne doświadczenie, mam zamiar tam wrócić!

Zacznijmy od miejsca w którym się to odbywało – zmieszczenie ponad 40 drużyn liczących 4 osoby każda nie jest proste – ale w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym to nic trudnego – bardzo fajne miejsce i skorzystano tylko z ułamka jego przestrzeni – jedyne czego brakowało, to maszyny wendingowej z napojami energetycznymi czy baru z piwem. W pobliżu jest jednak stacja Orlenu co jest swoistym plusem, ale nie jedynym i nie największym – osobiście polecam tą stację, przerobiliśmy tam z naszą drużyną dwa śniadania.

Wracając do plusów tego wydarzenia mogę powiedzieć, że społeczność Middle Earth SBG w Polsce żyje i chce z sobą grać, co jest największym i najważniejszym plusem. Miałem sześć świetnych gier, niezależnie od wyniku, a one były różne, wielu rzeczy się dowiedziałem czy nauczyłem. Nadal mimo wszystko więcej wiem co mogę zrobić moją Bretonnią w WFB, w który cały czas gram czy organizuję, niż to co mogę zrobić moim Gondorem, ale widzę postępy 😉 .

🇬🇧 On the last weekend in Bydgoszcz, Poland we had Polish Teams Championship in the Middle Earth SBG. Of course there cannot be people from Wrocław, from which we came, but there were fair representations from many cities of Poland like Kraków, Poznań, Trójmiasto and the others, one team came from United Kingdom. It was my first Polish Teams Championship in the Middle Earth SB and it was great experience, I know I want to came back.

We should start from the place everything happend – where you can allocate 40 teams of 4 people each – it’s not so easy, but Bydgoszcz Show and Trade Center provided enough space and can provide more. I only missed some wending machine with energy drinks or bar with beers. At least close to that center is Orlen, which is great plus – not the only one, but plus – we had two breakfasts there.

Coming back to pluses of that event I can say that Polish community of Middle Earth SBG is alive and wants to play themselves, which is the biggest and most important plus. I had six great games, results weren’t important, they were different, I learned new things. At this time still I know about what I can do with my Bretonnia in WFB which I’m still playing than with Gondor, still I can see some progress 😉 .

Konkurs malarski/Painting competition:

Poniższe zdjęcia z konkursu malarskiego zrobił Janek – jeden z moich kumpli z Gdzie był Wrocław. Reprezentowane armie przedstawiają poziom, którego nigdy nie uda mi się osiągnąć.

Following photos from painting competition were done by Janek – one of the buddies from Gdzie był Wrocław (Where was Wrocław?).

Podsumowanie:
– wielkie dzięki dla organizatorów za zorganizowanie DMP!
– dla wszystkich moich przeciwników z którymi grałem i uczyłem się nowych rzeczy!
– dzięki Franek, Łukasz, Maciek za zagranie razem w jednej drużynie! I całej reszcie naszego towarzystwa z Wrocławia i okolicy, które przybyło na ten turniej!
– najbliższe turnieje klasy master w Polsce można znaleźć TUTAJ. 13-14 stycznia – Łódź, później 3-4 lutego – Wrocław, następnie 1-3 marca – Kraków i kolejne polskie miasta, w każdym miesiącu inne.
– kilka zdjęć pożyczyłem od Jana i Kronosa, zrewanżuję przy okazji.

Summary:
– many thanks to organisers for organizing DMP!
– for all players I had occasion to play and learn new things!
– thank you Franek, Łukasz, Maciek for playing in one team! And to all of our co-players from Wrocław and area, who came to this tournament!
– incoming tournaments of master class in Poland can be found HERE. 13-14 of January – Łódź, then in February – Wrocław (date need to be confirmed), then 1-3 of March – Cracow and then other Polish cities, each month different one.
– several photos I took from Jan and Kronos, I will reward them in appropriate time.

General d’Armee: A battle for Badrolls village Niedziela, List 19 2023 

Today in Wrocław, PL we play a game in General d’Armee in Bolter. Battle had place in area of villages Badrolls and Worserolls placed somewhere in continental Europe. On one side were French and Württemberg lead by generals Jędrzej and Kris, on the other side were anti-napoleonic coalition of Russia and United Kingdom lead by me and general Tomas.

Before battle started some agents managed to do some things in British-Russian camp – damaged black powder, add some extra stuff to food etc.

Summary:
– with my ally general Tomas we tried to do anything to win or at least to hold positions, but without results. It was a curse of that place – villages Badrolls and Worserolls will stay in our memory forever.
– thank you to Jędrzej, Kris and Tomek for a great game and to Adam who sat with us on this rainy Sunday in Wrocław.
– anyway, I don’t remember when I had so many, so bad rolls in General d’Armee – I wasn’t alone, general Tomas had in critical moments the same rolls as me. Wet black powder, soldier who ate food with poison before battle started, broken cavalry equipment etc. Anyway, next time will be better 🙂 !

To our „enemies” some music!

Drugi Parowy Turniej Bolt Action w Poznaniu Sobota, List 4 2023 

W ostatnią sobotę z przyjaciółmi – Łukaszem ‚Cornholio’ i Maximem wybraliśmy się w podróż z Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska na turniej do Poznania, stolicy Wielkopolski. Turniej został zorganizowany w poznańskim Wargamerze przez Kostką i Miarką – i jest to moje ulubione wydarzenie w Bolt Action z paru względów – atmosfera, dzięki Matiemu i Profesorowi, a przede wszystkim graczom z Poznania i z innych miast którzy w tym wydarzeniu, które odbywało się na zasadach turnieju uczestniczyli.

A jak było na Drugim Parowym Turnieju w Bolt Action w Poznaniu? Było świetnie – po prośbach nie tylko od naszej trzy osobowej grupy, o skrócenie czasu turnieju organizatorzy przystali na propozycje i zagraliśmy dwie gry – obie były świetne. Niestety połączenie kolejowe między Poznaniem a Wrocławiem jest świetne do pewnej godziny, potem trzeba czekać – mam nadzieję, że kiedyś odbędzie się turniej dwudniowy – gdzie po sobotnich potyczkach będzie można pójść na piwo, a w niedzielę zagrać grę czy dwie więcej i wracać.

Mój i Łukasza sojusz polsko-rosyjski pierwszą grę stoczył przeciw Amerykanom i Rumunom, błędy które popełniliśmy sprawiły, że przegraliśmy 14:7 wobec drużyny gospodarzy pod wodzą „Profesora”. W trakcie potyczki sprawdzili się saperzy szturmowi w pancerzach bohatersko walcząc o punkt w centrum stołu. Sporo spustoszenia uczynił amerykański bombowiec na którego po stracie Gaz-AA nie mieliśmy sił, by go odpędzić.

W kolejnej potyczce zagraliśmy z Łukaszem asymetryczną grę, ponieważ naszym przeciwnikiem były nacje którymi sami graliśmy, czyli Polska i Rosja. Ta rozgrywka została stoczona w równie świetnym stylu jak gra pierwsza – było wiele punktów akcji, obie strony starały się wygrać, a skończyło się remisem 14:14. Bohaterskie szarże polskich ułanów wobec spalonych szarż z powodu nie zdania morale na zawsze pozostaną w naszej pamięci 🙂 .

Trochę zdjęć których nie straciłem z powodu restartu baterii w telefonie z naszej drugiej gry:

I trochę więcej zdjęć z turnieju które otrzymałem od naczelnego fotografa – Mateusza Bulińskiego.

Podsumowanie:
– wielkie dzięki dla organizatorów z „Z Kostką i Miarką” za świetne wydarzenie, które wszelkimi środkami będę starał się promować u nas we Wrocławiu. Wargamer – dzięki za świetne miejsce do grania w Poznaniu, gdybym był mieszkańcem stolicy Wielkopolski, na pewno bym u was mieszkał tak jak to robię we wrocławskim Bolterze. Oczywiście wspieram akcję „Kupuję tam gdzie gram” – serdecznie polecam kupowanie w miejscu w którym gracie!
– wielkie dzięki dla sponsorów, którzy sprawili, że każdy opuścił turniej z nagrodą, a tych było bardzo dużo do wyboru.
– na pewno do was wrócimy, bo po dwóch turniejach w Bolt Action wiem, że uwielbiam z wami grać. Ludzie z którymi do tej pory grałem – świetna atmosfera.
Bolt Action można zarzucać, że nie jest grą turniejową – a ja powiem uczciwie, że i tak i nie, bo można w nią grać tak do piwa i można w nią grać kompetentywnie – bo dlaczego by nie? Celem gier bitewnych jest spotkanie się z ludźmi, poznawanie nowych osób, składanie i malowanie i granie. Można przy jej użyciu symulować wydarzenia z przeszłości jak np. Zasadzka na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie czy np. desant w Normandii który powstał w czasach kiedy Bolter miał okazję współpracować z IPN.
– dzięki WFB i akcjom sugerującym granie ponad granicami, dzięki któremu poznałem przyjaciół w czeskiej Pradze padło na Poznań, ale tutaj jest to Bolt Action i wciągnął mnie Cornholio pytając o to, czy zagram w parze – granie w obu miastach ma swój urok.
– a samo miasto Poznań – polubiłem, niestety nie znam go, a jest tam parę miejsc które chciałbym zobaczyć jak muzeum z bronią pancerną i paroma radzieckimi czołgami które są na chodzie. A i pewne miejsca znane mi z historii, jak lotnisko czy miejsca drogie Poznaniakom, o których jako mieszkaniec Wrocławia nie mam pojęcia. Wielkopolska jako miejsce jednego z udanych powstań na zawsze będzie w moim sercu i z chęcią tam wrócę.

Bolt Action: Soviet Union vs USA – border incident Wtorek, Paźdź 31 2023 

In our alternative history after capitulation of Germany on 09.05.1945 Europe saw long forgotten peace, unfortunately one accident could change everything.

Today with Adam we played alternative game, were former allies fought each other – somewhere in the participated Germany skirmish happend – no one knows reason of this struggle. Fortunately after incident happend, diplomats stayed on appropriate level and third world war didn’t happend.

Summary:
– thank you Adam for great game, we played by accident as today I should play league game.
– we played as always in Bolter, Wrocław, Poland.

Bolt Action: Red Army lend lease Bren Carrier Piątek, Paźdź 27 2023 

Just one more vehicle finished for Bolt Action. Lend Lease Bren Carrier which also served in Red Army – it was one of the mostly produced vehicles of Allied side – around 113,000 were made.

O Conquest: The Last Argument of Kings słów kilka Czwartek, Paźdź 26 2023 

Dzisiaj we wrocławskim klubie Bolter pod czujnym okiem Rafała miałem okazję zagrać grę demo z Adamem w przyjemny, regimentowy system wydawany przez cypryjskie studio Para Bellum Games.

Czym charakteryzuje się Conquest: The Last Argument of Kings – poza rzucającymi się w oczy ładnymi modelami w skali 38 mm jest to w pełni regimentowy system bitewny – oddziały poruszają się w formacjach, na polu bitwy towarzyszą im bohaterowie i potwory. Jednostki posiadają kąt widzenia, dostępne są moce specjalne, a same armie buduje się na udostępnionej przez producenta aplikacji – TUTAJ. Każdy bohater może dowodzić określoną liczbą podlegających mu oddziałów – czterech, na każdy zwykły oddział może przypadać oddział specjalny – w moim przypadku oczywiste były skojarzenia z moim pierwszym i nadal przeze mnie granym Warhammer Fantasy Battle, który też jest grą w której biorą udział regimenty.

Ciężko w pewnych kwestiach wymyślić coś nowego dla starć zwartych w szyku oddziałów, a jednak gra Para Bellum Games jest innym standardem od WFB – w skrócie różni ją przede wszystkim system wkraczania na pole bitwy od jednostek lekkich, przez średnie do ciężkich, inną ciekawą sprawą jest system naprzemiennej aktywacji jednostek – gracz przed rozpoczęciem tury układa talię kart swoich jednostek, po czym aktywuje je w ustawionej i ukrytej przed przeciwnikiem kolejności. Kolejną ciekawostką jest przeciwna do większości gier wartość rzutów – w większości systemów w które grałem lub gram liczy się wysokość rzutu – z wyjątkiem morale gdzie mimo wszystko najniższe rzuty są najlepsze – tutaj im niższy rzut tym lepiej.

Tak w skrócie – po grze demo przeprowadzonej przez Rafała. Gra jest dynamiczna i może przypaść do gustu każdemu fanowi regimentowych gier figurkowych. Chcę zagrać jeszcze jedną grę demo i napisać o wiele głębszy artykuł.

Dzisiejsze starcie City States (Miast Państw) z The W’adrhŭn (Orkowie). Świat Conquesta ma swoją własną, bogatą historię – jak każdy dobry świat fantasy czy to Śródziemie Tolkiena, świat Warhammera 40k czy WFB.

Podsumowanie:
– bardzo przyjemny system regimentowy, z ciekawym systemem aktywacji – godny polecenia dla wielbicieli tego typu gier.
– wiem, że ten artykuł nie wyczerpuje systemu w pełni – w przyszłości postaram się dodać artykuł uzupełniający.
– dziękuję Rafale za demo i Adamie za grę.

« Poprzednia stronaNastępna strona »