🇵🇱 Kupiłem go kilka lat temu, razem z kilkoma innymi żołnierzami Imperium, na polskim portalu aukcyjnym Allegro, a pomalowałem go dopiero dziś. Dołączy on do niewielkiej imperialnej baterii artyleryjskiej z Bergsburga w Hochlandzie. Jeśli znajdę jakieś odpowiednie bity, dodam mu torbę albo zwój papieru. Nadal nie mam pomysłu, jak nazwać tę postać.
🇬🇧 I bought him, along with some other Empire troops, on the Polish online marketplace Allegro a few years ago, and painted him today. He will join a small Empire artillery battery from Bergsburg in Hochland. If I can find some suitable bits, I will add a satchel or a roll of paper to the model. I still have no idea what to name this character.
🇵🇱 W 2020 nie będę życzył Wesołych Świąt, nie będę życzył z wielu powodów, życzę za to wszystkim dużo zdrowia, spokoju ducha i nadziei, mnóstwa nadziei, bo co nam zostało? Mam nadzieję, że kolejny rok będzie lepszy i wszystko wróci do znanej nam normalności z przed zarazy. A i światu życzę pokoju, miłości i dialogu. Na świecie jest za dużo wojen i nienawiści. Osobiście życzę normalizacji stosunków między Polską a Rosją, pokoju Armenii, Ukrainie, Palestynie, Syrii, Jemenowi, spokoju Białorusi. Życzę mądrych przywódców, dbających o interesy powierzonych sobie narodów. Życzę podania sobie ręki stronie prawej i lewej. Życzę by Unia Europejska wróciła do dziedzictwa kulturowego tkwiącego w chrześcijaństwie i by dała wolną rękę zamieszkującym ten obszar narodom.
🇬🇧 In 2020 I will not wish Merry Christmas, I will not do that from many reasons, I wish for everyone many health, peace of mind and hope, many hope, because what’s left for us? I have hope, that next year will be better and everything will be the same as before this disease. And after all I wish peace, love and dialogue. On our world there are to much wars and hatred. Personally I wish normalization beetwen Poland and Russia, peace for Armenia, Ukraine, Palestyne, Syria, Jemen, normality on Bialorussia. I wish clever leaders, taking care about interests of they citizens. I wish to shake hand for ppl from right and left. I wish European Union to turn back to they own cultural heritage which was in Christianity and to give free hand for all nations living there.
Dzięki Гнездилова Наталия, za tłumaczenie z polskiego na rosyjski :-). 🇷🇺 В 2020 году я не буду поздравлять вас с Рождеством, не буду этого делать по многим причинам, но желаю всем здоровья, душевного спокойствия и надежды, много надежды, ведь что нам остаётся? Я надеюсь, что следующий год будет лучше и все вернется в норму, как было до чумы. И желаю миру мира, любви и диалога. В мире слишком много войн и ненависти. Лично мне бы хотелось нормализации отношений между Польшей и Россией, мира для Армении, Украины, Палестины, Сирии, Йемена и мира для Беларуси. Желаю вам мудрых руководителей, заботящихся об интересах своего народа. Желаю рукопожатий с левой и правой сторон. Я надеюсь, что Европейский Союз вернется к культурному наследию, присущему христианству, и что освободит людей, живущих в этом регионе.
Dla mnie najpiękniejsza Polska Kolenda powstała u schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Utwór jest pełen nadzieji na lepsze jutro. For me it’s most beautiful Polish Christmas carol, it was writen at the end of Polish-Lithuanian Commonwealth. Lyric is full of hope for better tomorrow.
Przypadkiem przypomniałem sobie o tej pięknej reklamie. By accident I remembered this beautiful ad.
🇵🇱 Dzisiaj razem z Kubą najprawdopodobniej rozegraliśmy naszą ostatnią grę w 2020 roku. Głównym powodem jest kolejny lockdown, który zaczyna się 28 grudnia w Polsce, więc przypuszczam, że do 17 stycznia nie będziemy mieli gdzie grać. Mimo to wróćmy do samej bitwy. Zagraliśmy na 1600 punktów na stronę, korzystając z ksiąg armii z 6. edycji i zasad 7. edycji.
🇬🇧 Today Kuba and I most likely played our last game of 2020. The main reason is another lockdown beginning on the 28th in Poland, so I assume there will be nowhere for us to play until 17 January. Still, let us get back to the battle itself. We played at 1600 points per side, using 6th edition army books with 7th edition rules.
🇵🇱 Armie: Imperium i Kislev: – kapitan Imperium z Mieczem Mocy i Ikoną Magnusa, w pełnej płycie i na opancerzonym koniu – kislevski bojar z Tnącym Ostrzem, Zaklętą Tarczą, ciężką zbroją, lancą i koniem – imperialny czarodziej 2. poziomu, używający Magii Ognia, z dwoma Zwojami Rozproszenia (nigdy ich nie użyłem, ponieważ założyliśmy, że nie mogę rozpraszać inkantacji zwojami) – 9 Rycerzy Pantery z pełną grupą dowodzenia i Sztandarem Wojennym – 9 Skrzydlatych Lansjerów z pełną grupą dowodzenia – 10 kislevskich ungolskich łuczników z pełną grupą dowodzenia – 5 kislevskich ungolskich łuczników z czempionem i muzykiem – 10 rusznikarzy – 10 Wielkich Mieczy – wielka armata i moździerz
Królowie Grobowców: – Książę Grobowców i dwóch liczów (nie pamiętam, co mieli) – około 25–30 Strażników Grobowców – oddział 20 szkieletów łuczników – około 25–30 szkieletów z włóczniami – 4 carriony – katapulta z wrzeszczącymi czaszkami
Podsumowanie: – moja druga gra inną armią WFB niż Bretonnia; tym razem postanowiłem oprzeć się na współdziałaniu ciężkiej kawalerii – moja artyleria nie zrobiła nic, podobnie jak katapulta Kuby – odniosłem małe zwycięstwo. Zdobyłem 818 punktów, podczas gdy Kuba zdobył na mnie 512 punktów.
🇬🇧 Armies: Empire and Kislev: – Empire captain with Sword of Might and Icon of Magnus, full plate armour and barded warhorse – Kislev boyar with Bitting Blade, Enchanted Shield, heavy armour, lance and warhorse. – Empire lvl 2 wizard using Fire Magic with two Dispel Scrolls (never used, as we assumed, that I cannot dispel incantations with scrolls). – 9 Knights Panthers with full command group and War Banner. – 9 Winged Lancers with full command group. – 10 Kislev Ungol archers with full command group. – 5 Kislev Ungol archers with champion and musician. – 10 Handgunners. – 10 Great Swords. – Great Cannon and Mortar.
Tomb Kings: – Tomb Prince and two liches (don’t remember what they had). – around 25-30 Tomb Guards. – unit of 20 skeleton archers. – around 25-30 skeletons with spears. – 4 Carrions. – Screaming Skull catapult.
Summary: – my second game with other WFB army than Bretonnia, decided to use heavy cavalry working together. – did nothing with my artillery, the same with Kuba’s catapult. – I won minor victory. It was 818 points I got versus 512 points got by Kuba on me.
🇵🇱 Gdzieś na terenie Pogranicznych Księstw odkryto starożytny grobowiec w gęsto zalesionej okolicy. Obszar ten był silnie przesiąknięty magią. Dwie grupy poszukiwaczy przygód nigdy nie wróciły, a z trzeciej ocalał tylko jeden bohater — całkowicie obłąkany. Imperium, wraz ze swoim kislevskim sojusznikiem, zebrało wojska, ponieważ jedyny ocalały opowiedział przerażającą historię o legionie żywej śmierci.
🇬🇧 Somewhere in Border Princes ancient tomb was discovered in heavily forested area. Area was heavily influenced by magic. Two groups of adventurers never returned and from third one only one hero returned totally insane. Empire along it Kislev ally gathered troops, as only survivor told horrific story about legion of living death.
We played with Jakub on 1600 points per side in Aga i Ala shop in Wrocław.
🇵🇱 Armie: Imperium i Kislev: – kapitan Imperium z Mieczem Mocy i Ikoną Magnusa, w pełnej płycie i na opancerzonym koniu – kislevski bojar z Tnącym Ostrzem, Zaklętą Tarczą, ciężką zbroją, lancą i koniem – imperialny czarodziej 2. poziomu, używający Magii Ognia, ze Zwojem Rozproszenia i Kosturem Czarodzieja – 9 Rycerzy Pantery z pełną grupą dowodzenia i Sztandarem Wojennym – 9 Skrzydlatych Lansjerów z pełną grupą dowodzenia – 10 kislevskich ungolskich łuczników z pełną grupą dowodzenia – 5 kislevskich ungolskich łuczników z czempionem i muzykiem – 10 rusznikarzy – 10 Wielkich Mieczy – wielka armata i moździerz
Królowie Grobowców: – Książę Grobowców i dwóch liczów (nie pamiętam, co mieli) – około 25 Strażników Grobowców – dwa oddziały po 10 szkieletów łuczników – 3 Uszabti – 3 Carriony – Skrzynia Dusz i katapulta z wrzeszczącymi czaszkami (tak, wiedzieliśmy, że nie powinno się tak zdarzyć, ponieważ obie jednostki są wyborem rzadkim)
Podsumowanie: – była to moja pierwsza gra inną armią WFB niż Bretonnia; około stu modeli do Imperium wciąż czeka jeszcze na pomalowanie, a dopiero potem będę mógł zabrać się za Jaszczuroludzi. Ponieważ gram wyłącznie pomalowanymi modelami, najpierw muszę je skończyć. – popełniłem kilka błędów; prawdopodobnie powinienem ustawić całą ciężką kawalerię na prawym skrzydle, a nie na lewym. – teraz już zapamiętam – czempion kislevskich ungolskich łuczników ma jeden dodatkowy atak, ale nie ma wyższej Umiejętności Strzeleckiej. – Skrzynia Dusz jest bardzo niebezpieczna dla oddziałów o niskim morale. – przegrałem tę bitwę – było to średnie zwycięstwo Królów Grobowców. Ogólnie rzecz biorąc, skarby krypty nadal pozostały bezpieczne.
🇬🇧 Armies: Empire and Kislev: – Empire captain with Sword of Might and Icon of Magnus, full plate armour and barded warhorse – Kislev boyar with Bitting Blade, Enchanted Shield, heavy armour, lance and warhorse. – Empire lvl 2 wizard using Fire Magic with Dispel Scroll and Wizard’s Staff. – 9 Knights Panthers with full command group and War Banner. – 9 Winged Lancers with full command group. – 10 Kislev Ungol archers with full command group. – 5 Kislev Ungol archers with champion and musician. – 10 Handgunners. – 10 Great Swords. – Great Cannon and Mortar.
Tomb Kings: – Tomb Prince and two liches (don’t remember what they had). – around 25 Tomb Guards. – two units of 10 skeleton archers. – 3 Ushabanti. – 3 Carrions. – Casket of Souls and Screaming Skull catapult (yes, we knew that it shouldn’t happen as both are Rare choice).
Summary: – my first game with other WFB army than Bretonnia, around one hundred models for Empire still wait for painting, then I can start with Lizardmen. As I play with only painted models, I need to paint them. – did some mistakes, probably I should place all heavy cavalry – right flank, not left. – now I will remember – champion of Kislev Ungol archers have one more attack, he don’t have higher Ballistic Skill. – Casket of Souls is dangerous for troops with low morale. – I losed this battle – it was medium victory for Tomb Kings. Generally treasures of the crypt are still save.
🇵🇱 Dzisiaj razem z Kubą rozegraliśmy niewielką bitwę polową na 1000 punktów na stronę. Bretonnia chciała przejąć starożytne khhemryjskie relikty, ale na jej drodze stanęli strażnicy – Królowie Grobowców, którzy powstali ze swych grobów, by bronić swoich skarbów przed bretońskimi złodziejami.
Graliśmy w Aga i Ada w Leclercu. Mają tam więcej terenów do 40k, dlatego nasz stół przedstawiał otwartą, zrujnowaną część miasta Nehekhary. To oznacza, że mam już we Wrocławiu kolejne miejsce do grania, obok Bolter.pl na Podwalu, Planszóweczki.pl w Astrze i na Bielanach oraz Feniksa na Kołłątaja.
Po stronie Bretonnii: – 10 łuczników chłopskich w tyralierze, – 6 Rycerzy Królestwa (pełna grupa dowodzenia), – 20 zbrojnych z włóczniami (pełna grupa dowodzenia), – 5 Rycerzy Graala (pełna grupa dowodzenia), – paladyn, chorąży armijny oraz Panna Jeziora.
Po stronie Królów Grobowców: jeśli dobrze pamiętam, kapłan i jeszcze jeden bohater, – 25 Strażników Grobowców (pełna grupa dowodzenia), – 20 łuczników, – katapulta z wrzeszczącymi czaszkami, – Skorpion Grobowców.
🇬🇧 Today Kuba and I played a small pitched battle at 1000 points per side. The Bretonnians sought to seize ancient Khemrian relics, but guardians stood in their way – Tomb Kings risen from their graves to defend their treasures from Bretonnian thieves.
We played at Aga i Ada in Leclerc. They have more terrain for 40k, so our board ended up representing an open, ruined part of a Nehekharan city. That means there is now another gaming venue in Wrocław for me to keep in mind, alongside Bolter.pl on Podwale, Planszóweczka.pl in Astra and Bielany, and Feniks on Kołłątaja.
On the Bretonnian side: – 10 Peasant Archers in skirmish formation, – 6 Knights of the Realm (full command group), – 20 Men-at-Arms with spears (full command group), – 5 Grail Knights (full command group), – a Paladin, a Battle Standard Bearer, and a Damsel of the Lady.
On the Tomb Kings side: – 25 Tomb Guard (full command group), – 20 Archers, – a Screaming Skull Catapult, – a Tomb Scorpion, – if I remember correctly, a Priest and one additional hero.
🇵🇱 Podsumowanie: – To była bardzo ciekawa gra, zwłaszcza że ledwo pamiętam, kiedy ostatnio mierzyłem się z Królami Grobowców – większość moich wspomnień dotyczy raczej bitew z Wampirami. – Rycerze Graala pokonali Skorpiona i, w pewnym sensie, również Katapultę, ponieważ ta, strzelając do nich, zaliczyła niewypał i sama się zniszczyła. – Myślę, że powinienem był posłać wszystkich moich rycerzy na Łuczników, bo wtedy prawdopodobnie znacznie szybciej wszedłbym w kontakt ze Strażą Grobowców. – Mój Chorąży Armijny (Ślub Graala, Miecz Mocy i Wielki Hełm Gromrilowy), razem z oddziałem Rycerzy Królestwa, byli najskuteczniejszymi jednostkami po mojej stronie w tej bitwie. – Zbrojni po prostu byli na stole, ale nigdy nie weszli do walki. Łucznicy okazali się równie mało przydatni.
🇬🇧 Summary: – It was a very interesting game, especially since I can hardly remember the last time I faced Tomb Kings – most of my memories are of battles against Vampires instead. – The Grail Knights brought down the Scorpion and, in a sense, the Catapult as well, since it misfired while targeting them and destroyed itself. I think I should have sent all of my knights into the Archers, because that would probably have let me engage the Tomb Guard much sooner. My Battle Standard Bearer (Grail Vow, Sword of Might, and Gromril Great Helm), together with the Knights of the Realm, were the most effective units on my side in this battle. – The Men-at-Arms were there, but never got into combat. The Archers were equally ineffective.